JUNIORI

Majstrovstvá SRTATRYIné turnajePozvánkyNa stránku TURNAJE



Mladé Vianoce





HONÉR a mladé nádeje
TURNAJ




RESULTSVIANOČNÝ TURNAJ
Topoľčany




RESULTSMedzinárodné Majstrovstvá mládeže ČR 2008


V dňoch 29. 10. - 2. 11. 2008 sa už tradične uskutočnil 9. ročník Medzinárodného turnaja mládeže HLUK (súčasne i Majstrovstvá Českej Republiky). Účasť bola väčšia ako minulý rok, k čomu prispeli i slovenskí hráči.

V Prebore družstiev, ktorá je hlavnou súťažou tohoto podujatia, naši hráči príliš neoslnili, čo len dokumentuje výrazný rozdiel v ich výkonnosti v porovnaní s našimi susedmi, o ostatnej Európe nehovoriac. Zo štrnástich zúčastnených družstiev skončila na 11. mieste česko-slovenská kombinácia (z našich pár Keméňová-Tomčáni a Matušíková z Topoľčian), čo vzhľadom k skutočnosti, že v ňom boli dvaja hráči nominovaní do Číny, iba potvrdzuje vyššieuvedené konštatovanie. Teší jedine to, že topoľčianske Fialôčky (Fodorová, Móciková, Vajdová, Závodská) v silnej konkurencii "starších" bojovali srdnato (štyri víťazstvá) a získali bronzové medaily ako tretie najúspešnejšie dorastenecké družstvo Preboru ČR. Za zmienku ešte stojí to, že náš junior Kianica bol členom družstva, ktoré skončilo šieste (čo je najlepšie umiestnenie z prítomných Slovákov) a je veľmi smutné, že musel uvoľniť miesto v našom národnom družstve pre Čínu protekčnému zahraničnému hráčovi. To máme toľko juniorov, aby sme si ich mohli dovoliť krágľovať? (a nie je jediný). Ešteže sa o jeho ďalší bridžový rast starajú moravské kluby.

Ostáva len dúfať, že napriek tomu, že súčasné vedenie SBZ prestalo mať záujem i o služby funkcionára, ktorý ako jediný sa koncepčne venoval získavaniu najmladšej generácie vo viacerých mestách na Slovensku, výrazne neovplyvní jej záujem o bridž.


Súťaž bola rozdelená na dve časti; prvých osem družstiev z úvodnej kvalifikácie ju dokončilo KO systémom. Podľa očakávania s prevahou zvíťazil silný pražský tím v zložení Hoderová, Janková, Macura, Kopecký.

V párovom turnaji, ktorý bol otvorený i pre prítomných "starších", súťažilo 26 dvojíc. Tu sa už Slovensko presadilo, keď pár HENC-ZÁVODSKÝ zvíťazil s vynikajúcim výsledkom 59,7%. Dobrý výkon (a od nich ako reprezentantov SR sa to i očakávalo) podali i Keméňová s Tomčánim, ktorí obsadili 5. miesto s 55,06%. Vcelku slušné je i 12. miesto topoľčianskych juniorov Závodskej s Lobotkom (51,49%). Je potešiteľné, že sa Anton Závodský, ktorý odviedol obrovský kus práce pri získavaní mládeže pre bridž a to nielen v Topoľčanoch, opäť vracia po dlhej odmlke a že sa nedal trvale znechutiť postojom niektorých funkcionárov SBZ, pre ktorých je budúcnosť bridžu na Slovensku až druhoradá.



Z Preboru ČR družstiev HLUK 2008.
V popredí Fodorová s Mócikovou.

Kombinovaný československý tím (1/2).
Tomčáni s Keméňovou a Matušíková.

Bronzové medailistky z Topoľčian (Vajdová, Móciková, Závodská, Fodorová)








IMSA
Výsledky zo svetových Majstrovstiev duševných športov. Fotoreportáž.







Výsledky

    Orlické hory 2008 (zimné sústredenie)




  Topoľčany  VIANOCE JUNIOROV 2007




HLUK 2007 – Medzinárodné Majstrovstvá ČR dorastu

V dňoch 15. 11. - 18. 11. 2007 sa uskutočnil už 8. ročník tradičného medzinárodného turnaja juniorských družstiev HLUK (súčasne i Majstrovstvá Českej Republiky). V porovnaní s minulým ročníkom bol podstatne menší záujem zo zahraničia (okrem nás iba jedno maďarské družstvo), na druhej strane účasť slovenských nádejí bola najvyššia z doterajších ročníkov (16 hráčov).

Samozrejme to boli predovšetkým topoľčanci, ktorí sú najväčšou liahňou nových mladých hráčov na Slovensku, na čom majú najväčšiu zásluhu Igor Trepáč s Antonom Závodským. Škoda, že posledne menovaný je v zahraničí, ale iste ho poteší, keď sa dozvie, že po prvýkrát sa zúčastnili i chlapci z Piešťan (celé družstvo), ktorých naučil hrať bridž. Šťastím pre týchto mladých a nádejných entuziastov je to, že našli pochopenie u p. profesora Číža z piešťanského gymnázia, ktorému patrí vďaka, že ich podporuje. Škoda, že nie je takýchto pedagógov viac (takou je napr. i prof. Orolínová z trnavského gymnázia Angely Merici).

Konkurencia na tomto turnaji je zatiaľ nad sily našich mladých hráčov, azda v budúcnosti to už bude lepšie. V tejto súvislosti treba vyzdvihnúť piate miesto dvojice Gogová-Lobotka v párovom turnaji, ich výsledok je veľmi nádejný (57,4%). Škoda, že väčšina topolčianskych hráčok si zvolilo náhodných partnerov z ČR, čo znemožnilo objektívne zhodnotiť našu súčasnú úroveň.

V súťaži družstiev z našich štyroch tímov ako tak uspeli kombinovaní "Modrokožci" (Topoľčany, Žilina a jeden z miestnych), keď skončili na 8. mieste (zo 14). Zvyšné tri obsadili posledné priečky. Príjemným prekvapením však je, že úplne neskúsení piešťanci predstihli oveľa ostrielanejšie družstvo z Topolčian.


Aj z tohoto podujatia, ktoré nepatrí medzi špičkové európske súťaže, plynie pre nás poučenie, že ak neprijmeme rázne opatrenia v oblasti získavania mladej generácie pre bridž a samozrejme i nezabezpečíme podmienky pre ich herný rast, Slovensko ostane na chvoste v bridžovej Európe i naďalej.

Výsledky párového turnaja       Výsledky z turnaja družstiev



Naši juniori na Majstrovstvách Európy


 POR  KRAJINA  VP 
1 Holandsko415.5
2 Taliansko 410
3 Poľsko 384
4 Nórsko376
5 Nemecko 369
6 Dansko365
7 Francúzsko349
8 Rusko 335.5 
9 Lotyšsko 321 
10 Anglicko 320 
11 Česko319.5
12 Madarsko312.5
13 Švédsko307.5
14 Belgicko 307 
15 Turecko301.5
16 Chorvátsko284
17 Grécko252
18 Škotsko250
19 Portugalsko 246
20 Rumunsko229
21 Rakúsko214.5
22 Slovensko171
Výsledky slovenských juniorov:
SR – Švédsko 13.5:15.5 (37:45)
SR – Grécko 18:12 (45:32)
SR – Lotyšsko 16:14 (56:53)
SR – Škotsko 4:25 (28:85)
SR – Nemecko 6:24 (6:52)
SR – Rusko 6:24 (28:70)
SR – Belgia 15:15 (49:50)
SR – ČR 12:18 (28:42)
SR – Chorvátsko 16.5:13 (69:57)
SR – Turecko 16:14 (48:42)
SR – Rumunsko 5:25 (20:68)
SR – Portugalsko 10:20 (38:62)
SR – Taliansko 3:25 (17:78)
SR – Francúzsko 3:25 (15:78)
SR – Holandsko 0:25 (23:113)
SR – Poľsko 0:25 (21:110)
SR – Anglicko 0:25 (1:107)
SR – Rakúsko 8:22 (38:73)
SR – Norsko 1:25 (20:98)
SR – Dansko 1:25 (8:61)
SR – Madarsko 13:17 (43:52)


VÝSLEDKY

Je dobojované! Žiaľ musíme konštatovať, že na naše prvé úspechy si budeme musieť ešte počkať. Zaostávanie Slovenska za ostatnou Európou je obrovské. Ale aspoň sme sa dali s ňou do konfrontácie a tak vypukle vidíme, čo sa doteraz zanedbalo. Aj tie štáty býv. socialistického bloku, ktoré v inkriminovanom období boli v porovnaní s nami bezvýznamné, sú dnes o niekoľko konských dlžok pred nami. Stojí to za zamyslenie, každopádne ak chceme niečo znamenať, musíme v organizácii bridžu na Slovensku urobiť rázne kroky a zbaviť sa škodlivých postojov ("však nejako bude", "doteraz to bolo dobre" ap.) a prestať už prešlapovať na mieste.

Nelámme však nad našimi mladými reprezentantmi palicu. Istý pokrok tu predsa len je. Boli to iba naše druhé ME, na ktorých sme sa zúčastnili a i keď sme skončili rovnako, predsa len efektivita bola o niečo lepšia - z 21 zápasov sme vyhrali štyri a jedenkrát sme remizovali, zatiaľ čo na pražských ME 2004 sme dosiahli iba jedno víťazstvo.

Delí nás ešte rok od Majstrovstiev sveta 2008 v Číne. Nepremárnime ten čas a po detailnej analýze nášho účinkovania na ME 2007 urobme všetko preto, aby sme zintenzívnili prípravu našich reprezentantov a začali koncepčne pracovať na postupnom odstraňovaní všetkých známych nedostatkov.




Spomienky na párové Majstrovstvá sveta mládeže


Nominácia slovenských hráčov na MS 2006
Juniori:
Martin Hriňák - Andrej Lobotka
Ľubomír Kianica - Lukáš Sidor
Robert Lukoťka - Stanislav Miklík

Školská mládež:
Zuzana Gogová - Tomáš Kijac
Michal Šikra - Michal Tóth


Medzinárodný turnaj HLUK 2006

V dňoch 9. 11. - 12. 11. 2006 sa uskutočnil už 7. ročník tradičného medzinárodného turnaja juniorských družstiev HLUK 2006 (súčasne i Majstrovstvá Českej Republiky). Toto podujatie už vošlo do povedomia i v zahraničí, o čom svedčí tohoročná silná medzinárodná účasť (okrem Čechov a Slovákov i juniori z Poľska, Švédska, Maďarska a Rakúska).

Agilní topoľčanci nevynechali tento turnaj ani tento rok. Igor Trepáč spolu s Antonom Závodským priviedi do jamy levovej mladé nádeje z Gymnázia i zo ZŠ Tríbečská v Topoľčanoch. V sobotu ich posilnili i žilinskí juniori Kianica so Sidorom.

Je samozrejmé, že v tak silnej konkurencii sa nedali očakávať výraznejšie úspechy, ale je veľmi potešiteľné, že sa mladým talentom poskytla príležitosť zmerať si svoje sily s najlepšími a hlavne získať neoceniteľné skúsenosti. A ešte viac teší, že vo výprave bolo až šesť mladých hráčok (Fodorová, Matušíková, Rusňáková, Vajdová, Závodská L. a Závodská Z.), čo je dobrá prognóza i pre ženský bridž na Slovensku.

Neostáva iné ako opäť vyzdvihnúť skvelú prácu s mládežou, ktorá je pre oboch topoľčianskych funkcionárov typická. Škoda, že aj ostatné kluby nedávajú takéto príležitosti svojim mladým nádejám.


VÝSLEDKY     FOTOREPORTÁŽ



Bridžová mlaď nastupuje...

Rok 2004 je možné považovať v juniorskom bridži na Slovensku za prelomový. Je tomu tak predovšetkým preto, že naši mladí po prvýkrát rázne vstúpili i na medzinárodné kolbištia. Začína sa tak zúročovať aktívnejšia práca s mládežou v jednotlivých kluboch (vzorom sú hlavne Topoľčany). To umožnilo vytvoriť káder juniorskej reprezentácie, o ktorej herný rast v jej počiatkoch sa staral i majster bridžu Edo Velecký.

Už vo februári 2004 absolvovali svoj prvý krst ohňom na štvorstretnutí súsedných krajín a v auguste okúsili i atmosféru vrcholného podujatia, akými boli Majstrovstvá Európy juniorov v Prahe.

Bolo by samozrejme nereálne ihneď očakávať priaznivé výsledky v tak silnej európskej konkurencii; nedostatok skúsenosti to zatiaľ ešte nedovoľuje. Ale je potešiteľné, že výkony i výsledky našich nádejí majú vzostupný trend. Dúfajme, že to bude trvalý jav a že na Majstrovstvách sveta 2006, ktorých budeme poriadateľmi, to juniorská reprezentácia Slovenska potvrdí.

Vráťme sa ešte raz k prvej veľkej akcii v juniorskom bridži na Slovensku.



JUNIOR BRIDGE TOURNAMENT
OF NEIGHBOURING COUNTRIES


SLOVENSKÝ BRIDŽOVÝ ZVÄZ
usporiadal pod patronátom EBL
Medzinárodný turnaj juniorských družstiev
RAKÚSKO - ČESKO - MAĎARSKO - SLOVENSKO
        
BRATISLAVA
20. 2. – 21. 2. 2004

Za prítomnosti vysokých funkcionárov EBL, vedených p. Panosom Gerontopoulusom a zástupcu magistrátu Bratislavy p. Holčíka sa v piatok 20. 2. 2004 začal štvorzápas juniorov súsedných krajín.

Reprezentanti jednotlivých štátov nastúpili v tomto zložení:
Česko   Pěkný (npc), Janeček, Posledník, Sigmund a Vondráčková
Maďarsko   Hodosi, Nyárádi, Szabó a Szentés
Rakúsko   Leiter (npc), Eglseer, Grümm, Hupka a Rokyta
Slovensko   Hriňák, Jedlička, Krošlák, Miklík, Tokárová a Tomčáni.


VÝSLEDKY
1. kolo:  Česko - Slovensko 25:0 (162:57)  Maďarsko - Rakúsko 17:13 (45:31)
2. kolo:  Slovensko - Maďarsko 0:25 (57:162)  Rakúsko - Česko 15:15 (75:77)
3. kolo:  Maďarsko - Česko 19:11 (83:56)  Rakúsko - Slovensko 25:1 (175:63)

Konečný výsledok:
 Por. Štát Výsledok
1.  MAĎARSKO  61 VP (158 IMP)
2.  RAKÚSKO  53 VP (78 IMP)
3.  ČESKO  51 VP (80 IMP)
4.  SLOVENSKO   1 VP (-316 IMP)  

Už prvý zápas našich nádejí s Českom odhalil náš najväčší nedostatok – temer žiadne turnajové skúsenosti a veľké problémy s dražbou. Výsledok "na nulu" sa s tak silným súperom dal za týchto okolností očakávať. V druhom zápase vyhralo Maďarsko nad Rakúskom 17:13, čo bolo predzvesťou, že o celkovom víťazovi sa rozhodne medzi českými a maďarskými juniormi.

Druhé kolo skončilo podľa tohoto scenára, naši aj s maďarským družstvom prehrali rovnako vysoko, takže na výsledkovej tabuli nám stále zostávala nula; česi proti rakúšanom získali o 2 IMP viac, ale stačilo im to iba na remízu 15:15.

V treťom, rozhodujúcom kole, česi začali výborne. V prvej šestnástke získali náskok až 24 IMP, takže mnohí nepochybovali kto bude víťazom turnaja. Ale ako to už v súťažných zápoleniach býva, nastal prudký obrat, ktorý spôsobil v druhej polovici čechom stratu nielen 51 IMP, ale aj celého zápasu a pád až na 3. miesto. Asi ich talizman, biely plyšový tiger Krištof, ktorý nechýbal pri žiadnom stretnutí, si v závere zápasu pravdepodobne "pospal".
Naši sa vzchopili a podarilo sa im proti Rakúsku získať aspoň jeden VP, čo pri záverečnom príhovore kvitoval i prezident EBL p. Róna, keď položartom poznamenal, že "je to prvý VP, s ktorým mladí slováci vstupujú na európske kolbištia".

Zápasy s prehľadom viedol majster bridžu Edo Velecký, a čo je pre neho typické, nevenoval sa iba dodržiavaniu regulérnosti, ale starostlivo sledoval i samotnú hru, a v prestávkach turnaja nešetril cennými radami pri analýzach kritických rozdaní.

Istým negatívom bolo, že toto skvelé podujatie zostalo na pokraji záujmu slovenských médií, i keď bolo vyvinuté značné úsile o ich účasť (boli oslovené STV a TV JOJ); ich funkcionári dali predbežný prísľub, ale žiaľ nezúčastnili sa, čo udivuje hlavne u verejnoprávnej STV. Dokumentuje to iba obmedzené vedomosti ich redaktorov o tejto hre, ktorá všade vo svete je vnímaná stále pozitívnejšie pre jej edukatívne i športové prvky (rozširuje sa počet škôl s výukou bridžu, ako i jeho zaradenie medzi olympijské športy).



Predstavitelia EBL pri záverečnom ceremoniáli (zľava Stefan Back, Marijke Blanken, predseda pre mládež Panos Gerontopoulos, prezident EBL Gianarrigo Rona, Micke Melander a Thomas Schonfeldt

Turnaj juniorských družstiev štyroch súsedných štátov sa konal pod patronátom mládežníckeho výboru EBL, ktorý viedol jeho predseda p. Panos Gerontopoulos. Ten si i zvolil Bratislavu za miesto svojho zasadania. Pri tejto príležitosti do nášho hlavného mesta pricestoval i prezident EBL, pán Gianarrigo Rona, ktorý si nenechal újsť záver turnaja, ktorý slávnostne ukončil, odmenil dárkami jej účastníkov a všetkých pozval na slávnostnú večeru do Slovenskej reštaurácie.


Atmosféra bola vynikajúca. Slovenskí reprezentanti ani po prehrách neztrácali dobrú náladu a optimizmus (zľava Tomčáni, Hriňák, Jedlička a nádejná Tokárová)

A čo ešte na záver dodať. S potešením je možné konštatovať, že všetky družstvá mali v svojej základnej zostave jedno dievča (rakúšania až dve), a aj Slovensko prezentovalo svoju nádej mladučkú Violku Tokárovú z Michaloviec.
Turnaj prebiehal vo veľmi príjemnej atmosfére a naviac dôstojné priestory historického Primaciálneho paláca mu tiež dodali lesk.

A azda ešte jedna perlička, lichotivá pre usporiadateľov – EBL bola tak spokojná s organizáciou tohoto podujatia, že navrhla, aby majstrovstvá sveta juniorov v r. 2006 boli na Slovensku.


Fotodokumentácia turnaja



Na začiatok        Na hlavnú stránku